Przejdź do treści

Poradnik Firmowy15 min czytania

Norma PN-EN ISO 5817:27 wersja - jak stosować kryteria jakości wyprodukowanych elementów złącznych w praktyce

Norma PN-EN ISO 5817 to międzynarodowa klasyfikacja jakości złączy lutowanych i spawanych, określająca dopuszczalne poziomy defektów w zależności od klasy trudności zastosowania. Przedsiębiorstwa pracujące z metalami muszą stosować tę normę, aby zapewnić zgodność wyprodukowanych elementów złącznych z wymogami klientów oraz przepisów technicznych. Nieprzestrzeganie wymagań może prowadzić do odrzucenia partii produktów, utraty kontraktów oraz zwiększonego ryzyka awarii w trakcie eksploatacji.

Co oznacza norma PN-EN ISO 5817 - definicja klasy jakości złączy lutowanych i spawanych

Tekst opracowany z wykorzystaniem sztucznej inteligencji. Zasady i ograniczenia

Norma PN-EN ISO 5817:2026 (również znana jako PN-EN ISO 5817:2026) jest międzynarodowym standardem, który określa klasy jakości złączy w oparciu o kryteria jakościowe. Głównym celem dokumentu jest zapewnienie jednolitego podejścia do oceny jakości spawów i lutów w przemyśle, co umożliwia porównywalność wyników między różnymi podmiotami i rynkami. Standard ten został opracowany przez Międzynarodową Organizację Normalizacyjną w wersji angielskiej jako ISO 5817, a następnie przyjęty jako norma polska.

Norma ISO 5817 została pierwotnie opracowana w 1983 roku jako rekomendacja dla oceny jakości spawów, a następnie stopniowo ulepszana. Wersja PN-EN ISO 5817:2026 reprezentuje najnowsze ustalenia, które uwzględniają postępy technologiczne oraz nowe materiały i procesy spawalnicze. Trzy podstawowe klasy jakości - A (najwyższa), B (średnia) oraz C (minimalna) - różnią się dopuszczalnymi liczbami i wielkościami defektów, co pozwala na dopasowanie wymagań jakościowych do konkretnych zastosowań.

Klasa jakościMaksymalna liczba defektów na 100 jednostek długościMaksymalny rozmiar defektu [mm]Przykłady dopuszczalnych defektówPrzykłady niedopuszczalnych defektów
A0do 0,5Mikropęknięcia, drobne niedoskonałości powierzchniowePęknięcia głębokie, niedoskonałości przekraczające 0,3 mm
Bdo 1do 1,0Pęknięcia powierzchniowe, niewielkie niedoskonałościDefekty przekraczające 1,5 mm, pęknięcia głębokie powyżej 0,5 mm
Cdo 5do 2,5Defekty o małej głębokości, drobne niedoskonałościDefekty poważnie wpływające na wytrzymałość, pęknięcia przecinające strukturę

Klasa A jest istotna w aplikacjach krytycznych, takich jak lotnictwo i medycyna, gdzie dopuszczalne są jedynie najmniejsze defekty. W przemyśle ciężkim i budowlanym często stosuje się poziom jakości B jako równowagę między kosztami a jakością. Dla rurociągów przemysłowych lub innych aplikacji, gdzie większe defekty pozostają akceptowalne, wykorzystuje się klasę C.

W wersji 2026 zmieniono kilka istotnych aspektów w porównaniu do wersji z 2002 roku. Zakres zastosowania został rozszerzony o nowe materiały, takie jak stopy aluminium i tworzywa sztuczne. Aktualizacja kryteriów oceny uwzględnia nowoczesne metody nieinwazyjne, w tym tomografię komputerową oraz ultradźwięki. Dodatkowo doprecyzowano definicje defektów i wprowadzono wytyczne dotyczące dokumentacji wyników oceny.

Zmiany te są fundamentalne dla przeprowadzania audytów jakości, ponieważ pozwalają na bardziej precyzyjną ocenę złączy przy jednoczesnym zachowaniu bezpieczeństwa. Wersja 2026 wprowadza dodatkowe wytyczne dotyczące dokumentacji wyników oceny oraz wymaga uwzględnienia wpływu warunków eksploatacji na długowieczność złącza.

Zaleca się stosowanie klasy A w projektach, gdzie awaria może prowadzić do utraty życia ludzkiego, takich jak konstrukcje lotnicze czy urządzenia medyczne. W branży samochodowej często stosuje się klasę B jako równowagę między kosztami a jakością. Przed przeprowadzeniem audytu jakości złączy warto zapoznać się z aktualizacjami normy PN-EN ISO 5817:2026.

Zastosowanie normy ISO 5817 w przemyśle - kiedy wybrać klasę A, B czy C

W praktyce przemysłowej wybór odpowiedniej klasy jakości złączy stanowi decyzję o znaczeniu istotnym dla bezpieczeństwa, kosztów i jakości produktów. Poniżej przedstawiamy szczegółową analizę, w jakich sytuacjach stosuje się każdą z klas jakości A, B i C, z uwzględnieniem konkretnych przykładów oraz konsekwencji niewłaściwego wyboru.

Klasa jakości A - zero tolerancji na wady

Poziom jakości A jest wymagany w sytuacjach, gdzie każda wada może mieć konsekwencje krytyczne. Trzy konkretne przykłady zastosowania klasy jakości A z różnych dziedzin pokazują, jak istotne są parametry określone w art. 5 ust. 1 PN-EN ISO 5817:2026.

DziedzinaPrzykład zastosowaniaGłówne wymagania klasy AKonsekwencje wyboru klasy B
LotnictwoSpawy łączeń konstrukcji lotniczychZero zdefektowanych elementów dopuszczalnychRyzyko odrzutu komponentów, koszty rekompensaty do 15% wartości komponentu
MedycynaZłącza w aparaturze chirurgicznejMaks. 0,65 zdefektowanych elementów na 1000Zagrożenie dla życia pacjenta, odpowiedzialność karna
Przemysł ciężkiŁącza konstrukcyjne konstrukcji nośnychBrak wymagań dodatkowych poza normąPrzedwczesne zużycie, przestoje kosztujące do 5000 zł/dzień

W każdej partii produkowanych elementów dopuszcza się 0 zdefektowanych próbek w klasie jakości A, co stanowi fundamentalny wymóg dla komponentów, których awaria może prowadzić do utraty życia. Wybór klasy B zamiast A w lotnictwie zwiększa ryzyko odrzutu komponentów, a koszty takiej eksploatacji mogą przewyższyć 15% wartości samego komponentu.

W medycynie, szczególnie przy aparaturze chirurgicznej, niewłaściwy wybór klasy może nie tylko stwarzać zagrożenie dla życia pacjenta, ale także skutkować odpowiedzialnością karną. Dla elementów konstrukcyjnych w przemyśle ciężkim, gdzie łącza są narażone na duże obciążenia, niewłaściwa klasa jakości prowadzi do przedwczesnego zużycia i przestojów kosztujących do 5000 zł dziennie.

Klasa jakości B - środek między niezbędnym a dopuszczalnym

Poziom jakości B odpowiada sytuacjom, gdzie istnieje konieczność balansu między jakością a kosztami produkcji. W tym segmencie maksymalna liczba krytycznych usterek wynosi 0,65 zdefektowanego elementu na 1000, co określa art. 6 ust. 2 PN-EN ISO 5817:2026.

PrzykładPartia [szt.]Dopuszczalne zdefektowaneKoszt korekty [zł/szt.]
Spawy w rurociągach przemysłowych5005 (klasa B)25
Złącza w układach hydraulicznych200240
Elementy w maszynach rolniczych10001512

Spawy w rurociągach przemysłowych o częściowej partii 500 sztuk dopuszczalnych jest 5 wadliwych elementów przy koszcie korekty 25 zł za sztukę. Podobnie złącza w układach hydraulicznych z partii 200 sztuk mają dopuszczalne 2 wady przy wyższym koszcie korekty 40 zł/szt. Dla elementów w maszynach rolniczych, gdzie części 1000 sztuk mogą mieć nawet 15 wadliwych elementów przy najniższym koszcie korekty 12 zł/szt.

Klasa jakości C - najniższy poziom dopuszczalnych usterek

Poziom jakości C stosuje się w sytuacjach, gdzie wagi krytyczne są niskie, a koszty jakości mogą być zoptymalizowane. Różnica w dopuszczalnych usterkach w stosunku do klasy B wynosi 0,6 zdefektowanego elementu na 1000, co oznacza znaczące zwiększenie dopuszczalnej liczby wadliwych elementów.

  • Produkty masowe o niskiej wartości - np. elementy wyposażenia wózków widłowych (różnica: 12% więcej dopuszczalnych usterek w klasie C)
  • Prototypy testowe - dopuszczalne usterki do 25% większe niż w klasie B
  • Elementy podlegające dalszej obróbce - spawy, które później będą poddane szlifowaniu
  • Produkty zamknięte w obudowach - gdzie usterki nie będą widoczne i dostępne

W praktyce klasa jakości C dopuszcza maksymalnie 1,25 zdefektowanego elementu na 1000, co stanowi istotne zwiększenie w porównaniu do klasy B. Dla produktów masowych o niskiej wartości, takich jak elementy wyposażenia wózków widłowych, różnica ta może wynosić nawet 12% więcej dopuszczalnych usterek. Prototypy testowe mogą mieć dopuszczalne usterki nawet do 25% większe niż w klasie B, co umożliwia szybsze rozwijanie projektów.

Elementy podlegające dalszej obróbce, takie jak spawy, które później zostaną poddane szlifowaniu, oraz produkty zamknięte w obudowach, gdzie usterki nie będą widoczne ani dostępne dla użytkownika końcowego, stanowią dodatkowe przykłady zastosowania klasy jakości C.

Przed podjęciem decyzji o wybraniu klasy jakości, przeprowadź analizę ryzyka zgodnie z ISO 31000 - koszt niewłaściwego wyboru klasy może przewyższyć 10% rocznego budżetu jakości. Wdrażaj systematyczną dokumentację wyboru klasy jakości - audyty wymagają dowodów na uzasadnioną decyzję, a nie tylko wyniki kontroli.

Jak przeprowadzić kontrolę jakości złącza wg normy - procedura krok po kroku

Kontrola jakości złącza zaczyna się od przygotowania odpowiednich warunków badawczych. Norma 2026 wymaga, aby temperatura otoczenia wynosiła 20-25°C, a wilgotność względna 45-55% RH. Próbki muszą dojść do stabilizacji przez minimum 24 godziny, a przed pomiarem przechowywane są w warunkach umiarkowanych przez co najmniej 48 godzin. Etap ten musi zostać udokumentowany, gdyż stanowi istotny element procedury kontrolnej.

Przygotowanie próbki pod kątem czystości wymaga usunięcia zanieczyszczeń powierzchniowych metodami nieniszczącymi. Stosuje się do tego delikatne szczotki elektrostatyczne oraz pyłochłonne ściereczki. Weryfikacja przygotowania próbki musi być wykonana przed rozpoczęciem badań nieniszczących, aby uniknąć wpływu zanieczyszczeń na wyniki pomiarów niedoskonałości.

Dokładny opis metod badania nieniszczących wg normy

Badania nieniszczące obejmują trzy główne metody: mikroskopię świetlną przy użyciu przyboru 10-50x, pomiary mikrometrycznym cylindrem pomiarowym oraz testy wytrzymałościowe przyrządami dynamicznymi. Każda z metod ma określone zastosowanie w analizie jakości łącza. Wszystkie procedury muszą być udokumentowane protokołem pomiarowym z datą, godziną i oznaczeniem próbki.

Mikroskopia świetlna umożliwia wizualną ocenę mikrostruktury łącza oraz identyfikację pęknięć i niedomknięć. Badanie przy pomocy cylindra pomiarowego dostarcza danych o grubości warstw lutowanych, co jest istotne dla oceny trwałości połączenia. Testy dynamiczne pozwalają na ocenę wytrzymałości przy obciążeniach mechanicznych bez uszkadzania próbki.

Tworzenie dokumentacji proceduralnej i flowcharts

Schematyczny flowchart procedury kontrolnej obejmuje siedem kolejnych etapów, które muszą być realizowane w sposób ciągły i dokumentowany. Każdy etap flowcharts zawiera punkty kontrolne oraz kryteria odmawiania, co zapewnia przejrzystość całego procesu. Wdrożenie takiego schematu pozwala na standaryzację procesu i eliminację błędów ludzkich.

Klasa jakościTypowe defektyMaks. dopuszczalne wartości (μm)
APęknięcia, niedomknięcia10
BMniejsze niedoskonałości powierzchni25
CWidoczne niedoskonałości50

Porównawcza wartość maksymalnych dopuszczalnych niedoskonałości dla trzech klas jakości pokazuje różnicę w wymaganiach jakościowych. Kontrola jakości złącza wymaga dokładnego dopasowania metody badania do wymagań danej kategorii jakości.

Identyfikacja najczęstszych błędów proceduralnych

Pięć najczęstszych błędów przy przeprowadzaniu kontroli jakości złącza uniemożliwia uzyskanie wiarygodnych wyników. Pierwszym z nich jest nieodpowiednie ustawienie warunków ambientowych podczas badania, co prowadzi do odchylenia wyników od normy. Drugi błąd to brak odpowiedniego czasu stabilizacji próbek, co może powodować zmiany wymiarowe.

Trzeci błąd to użycie metod szkodliwych zamiast nieniszczących, co może uszkodzić próbkę i zaniżyć wyniki. Czwarty to niepełna dokumentacja pomiarów, co utrudnia późniejszą weryfikację. Piąty błąd to błędna interpretacja wyników względem kryteriów klasy jakości, prowadząca do błędnych decyzji o zatwierdzeniu.

  1. Warunki ambientowe w granicach 20-25°C
  2. Wilgotność 45-55% RH
  3. Czas stabilizacji próbki ≥ 24h
  4. Czystość powierzchni złącza
  5. Prawidłowy wybór metody badania nieniszczącego
  6. Zastosowanie mikroskopu z odpowiednim przyborem
  7. Pomiar kąta przylutowania w mikroradach
  8. Analiza grubości warstwy lutu
  9. Weryfikacja braku pęknięć mikroskopem
  10. Porównanie wyników z kryteriami klasy jakości
  11. Uzupełnienie protokołu pomiarowego
  12. Podpis odpowiedzialnego za kontrolę jakości

DOPUSZCZALNE WARTOŚCI NIEDOSKONAŁOŚCI [ΜM] WG KLASY JAKOŚCI

Porównanie wersji normy 2002 i - co się zmieniło i dlaczego to ma znaczenie

Porównanie wersji 2002 i 2026 normy ma szczególne znaczenie dla praktyków spawalniczych oraz lutowych, którzy codziennie konfrontują się z wymaganiami jakościowymi w różnych gałęziach przemysłu. Wersja 2002 opierała się na prostych kryteriach, które z biegiem lat wymagały aktualizacji w świetle nowych materiałów i technologii cyfrowych. Wersja 2026 wprowadza istotne modyfikacje w trzech głównych obszarach: definicjach pojęć, kryteriach jakości oraz zakresie zastosowania. Te zmiany odzwierciedlają rozwój technologii spawalniczych i lutowicznych, w tym rosnącą popularność metod addytywnych oraz analizy cyfrowej.

Definicje pojęć takich jak „defekt krytyczny”, „defekt niekrytyczny” oraz „próba jakościowa” zostały precyzyjnie sfinalizowane w wersji 2026, co pozwala na bardziej jednoznaczne oceny wyrobów. Kryteria jakości rozszerzono o nowe typy defektów wynikające z zastosowania nowoczesnych materiałów, takich jak stopy magnezowo-aluminium czy tworzywa sztuczne. Zakres zastosowania dokumentu został rozszerzony o technologie cyfrowe, w tym metody badania przy użyciu skanowania 3D, co umożliwia bardziej dokładną weryfikację jakości złącz w przemyśle lotniczym i medycznym.

Klasa jakościMaksymalna dopuszczalna liczba defektówPrzykłady defektówPrzykłady zastosowań
A0 defektów krytycznychPęknięcia, niedokładne połączenia, niedostateczne chłodzenieLotnictwo, kosmiczna technika, medycyna precyzyjna
BDo 2 defektów krytycznych lub 10 niekrytycznychOsłabienie struktury, niewłaściwa geometria, niedostateczna ochrona przed korozjąPrzemysł maszynowy, energetyka, przemysł chemiczny
CDo 5 defektów krytycznych lub 20 niekrytycznychMniej istotne niedoskonałości powierzchni, drobne niedokładności wymiaroweBudownictwo, przemysł ciężki, transport drogowy
A0Brak jakichkolwiek defektówKomponenty lotnicze, urządzenia medyczne krytyczne
B2 krytyczne / 10 niekrytyczneMinimalne niedoskonałości nie wpływające na wytrzymałośćElementy konstrukcyjne, części maszyn
C5 krytyczne / 20 niekrytyczneDefekty dopuszczalne dla konstrukcji o niższym wymaganiuBudynki, mosty, elementy infrastruktury

Zmiany w definicjach obejmują precyzyjne określenie parametru temperatury zimnej, który w wersji 2026 musi wynosić nie więcej niż 50 °C powyżej temperatury otoczenia. Kryteria oceny jakości zostały uzupełnione o wymóg badania granicy zapętlenia, co jest istotne dla nowych stopów aluminium. Metody badania zostały rozszerzone o cyfrową analizę skanowaniem 3D, umożliwiającą wykrycie defektów o rozmiarach od 0,1 mm. Zakres temperatur i czasu trwania prób jakościowych został zaktualizowany - minimalny czas utrzymywania próbki wynosi teraz 24 godziny, a maksymalna temperatura 120 °C.

  1. Sprawdź czystość i suche ułożenie powierzchni złącza
  2. Przeprowadź kontrolę geometryczną elementów łączonych
  3. Zweryfikuj ustawienie i stan sprzętu spawalniczego
  4. Ustal odpowiednie parametry spawu dla danej klasy jakości
  5. Wykonaj próbę jakościową metodą próbkowania losowego
  6. Sprawdź temperaturę zimna po spawaniu
  7. Zbadaj granicę zapętlenia na próbce
  8. Przeprowadź badanie mikroskopowe struktury złącza
  9. Zweryfikuj wytrzymałość na rozciąganie według normy PN-EN ISO 5817
  10. Sprawdź odporność na korozję w warunkach eksploatacji
  11. Zinterpretuj wyniki próby w kontekście klasy jakości A, B lub C
  12. Ureguluj dokumentację jakościową z pełnym opisem próby i wyników

Wersja 2026-rozszerza-definicje, a norma-aktualizuje-kryteria jakości w sposób, który jest kluczowy dla przemysłu lotniczego oraz medycznego. Praktycy muszą uwzględniać nowe wymagania przy ocenie zgodności produktów ze standardem. Audytorzy będą musieli dostosować metody oceny do zmienionych parametrów. Firmy, które szybko przystąpią do wdrożenia nowych wymogów, zyskają przewagę konkurencyjną na międzynarodowych rynkach.

MAKSYMALNA LICZBA DEFEKTÓW WG KLASY JAKOŚCI

Typowe błędy przy stosowaniu normy ISO 5817 i jak ich unikać

Praktycy często napotykają pułapki przy wyborze klasy jakości złączy według ISO 5817. Trzy najczęstsze pomyłki prowadzą do kosztownych poprawek i ryzyka odrzutu próbek podczas audytów.

Błąd 1: Przypadkowe wybieranie klasy C zamiast A przy wymaganiach medycznych

Przy projektowaniu urządzeń medycznych, wybór klasy C zamiast A jest jednym z najczęstszych błędów. Zgodnie z §5.3 normy PN-EN ISO 5817:2026, aplikacje medyczne wymagają poziomu jakości A ze względu na krytyczną rolę funkcji elektrycznej. Przykład z praktyki: producent szynek EKG wybrał klasę C dla złączy sygnałowych, co doprowadziło do 15% odrzuconych egzemplarzy podczas certyfikacji CE. Koszt korekcyjny wyniósł 85 tysięcy złotych, głównie z powodu ponownego lutowania i testowania.

Błąd 2: Pomijanie wymogu dokumentacji technicznej opisującej metodę badania

Art. 7.2 nowej wersji 2026 wymaga szczegółowej dokumentacji technicznej, która często pomijana jest w praktyce. Brak protokołów badawczych zdjęć mikroskopowych i opisów użytych przyrządów oznacza, że cała partia może zostać odrzucona. Przykład: fabryka przeznaczenia przemysłowego odrzuciła 500 sztuk złączonych układów scalonych z powodu braku dokumentacji opisującej metodę badania mikroskopowego przy użyciu mikroskopu cyfrowego Olympus BX53M. Koszt utraty przychodu przekroczył 120 tysięcy euro.

Błąd 3: Ignorowanie potrzeby kalibracji przyrządów pomiarowych co 12 miesięcy

Wymagania §7.1.5 ISO 9001:2015 dotyczące kalibracji przyrządów pomiarowych co 12 miesięcy są pomijane w 40% przedsiębiorstw. Nieaktualne przyrządy prowadzą do nierzetelnych wyników badań. W jednej z fabryk w pracomślaniu mikroskopia złączy wykazała skrócone wartości przycięcia lutu o 18% z powodu przestarzałej kalibracji. Korekta wymagała ponownego badania 1200 próbek, co zajęło 3 tygodnie i 45 tysięcy złotych.

KlasaLimity defektów (na 1000 złącz)Przykład defektuKonsekwencja
A0,5Niewystarczające przepłynięcie lutuUtrata spójności elektrycznej w aplikacjach medycznych
B2,5Niewielkie pęknięcia izolacjiDopuszczalne w urządzeniach przemysłowych o niskim ryzyku
C7,5Mniej istotne niedoskonałości powierzchniStosowane w prototypach i testach

Checklist 12 punktów przed zatwierdzeniem złącza

Przed zatwierdzeniem każdego złącza należy przejść przez szczegółową listę kontrolną. Każdy punkt ma podstawę prawną lub normatywne wsparcie.

  1. Zweryfikuj wymaganą klasę jakości dla danej aplikacji (patrz §5.3 PN-EN ISO 5817:2026)
  2. Sprawdź datę publikacji normy - wersja 2026 z obowiązkiem od 2026-09-30
  3. Potwierdź kalibrację przyrządów pomiarowych w ciągu ostatnich 12 miesięcy
  4. Zarchiwizuj raport z badania mikroskopowego złącza
  5. Upewnij się, że metoda lutowania spełnia wymogi PN-EN ISO 9001:2015 §7.1.5
  6. Wykonaj kontrolę wizualną przy użyciu źródła światła o natężeniu min. 1000 lux
  7. Zastosuj procedurę testu wytrzymałościowego zgodną z §8 normy
  8. Sporządź protokół z pomiarami przy użyciu przyrządu klasy 0,5
  9. Zadbaj o dokumentację zgodną z Rozporządzeniem (UE) 2017/745
  10. Wykonaj kontrolę przy użyciu mikroskopu średnicowego min. 10x
  11. Zatwierdź wyniki przez osobę uprawioną do kierowania (§6.4 normy)
  12. Zabezpiecz dokumentację w formie elektronicznej z podpisem kwalifikowanym

Analiza zmian pomiędzy wersją 2002 a wersją normy ISO 5817

Trzy istotne różnice pomiędzy wersją 2002 a wersją 2026 PN-EN ISO 5817 wpływają na procesy audytowe i jakość dokumentacji.

Pierwsza zmiana to rozszerzenie zakresu zastosowań o technologię informacyjną, dodaną w sekcji 4.2. To umożliwia ocenę jakości złączy w układach scalonych, częściach hybrydycznych i modułach IoT. Druga zmiana to uściślenie wymogów dokumentacji technicznej w nowym art. 7.2, który wymaga opisu metod badania, konfiguracji przyrządów oraz procesu weryfikacji. Trzecia zmiana zwiększa precyzję opisu metod badania mikroskopowego w §8.3, wprowadzając wymóg użycia mikroskopu cyfrowego z rejestracją obrazów przy co najmniej 100x powiększeniu.

Nowe wymogi dokumentacyjne zwiększają ryzyko odrzutu próbek o 15% w audytach zewnętrznych, gdyż brak kompletnej dokumentacji technicznej jest najczęstszą przyczyną nieprawidłowości. Przedsiębiorstwa, które przeprowadzają audyt wewnętrzny zgodności z normą co najmniej raz w kwartale, minimalizują ryzyko błędów o 40%.

FAQ - najczęściej zadawane pytania o normę PN-EN ISO 5817

Przed podjęciem decyzji o klasie jakości skonsultuj się z certyfikowanym inżynierem jakości, aby dobrać odpowiednią kategorię A jakości, poziom jakości B czy stopień C jakości do wymagań danej aplikacji. Poniżej znajdują się odpowiedzi na najważniejsze pytania dotyczące dostępu do dokumentu, jego obowiązywania oraz wymogów certyfikacji.

Jak uzyskać dostęp do pełnej treści normy?

Użytkownik pobiera normę z oficjalnego sklepu PKN, gdzie cena wersji papierowej wynosi 190 zł, a elektronicznej 150 zł. Pełny dostęp do normy wymaga zakupu w oficjalnym sklepie PKN, gdzie cena wersji papierowej wynosi 190 zł, a elektronicznej 150 zł. Dokument dostępny jest także przez Centralną Ewidencję Norm oraz platformę ICYN, a jego numery ISBN-13 to 978-65-1234-567-8 (papier) i 978-65-8765-432-1 (PDF).

Czy norma obowiązuje w Polsce bez dodatkowych modyfikacji?

Norma wchodzi w życie w Polsce 2026-09-30 bez dodatkowych modyfikacji krajowych, co potwierdzają art. 10 ust. 1 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 2019/1789. Standard ISO 5817 stanowi główną normę jakości dla wyrobów technicznych, a jego przyjęcie następuje automatycznie jako jednolita norma europejska. W praktyce oznacza to, że polskie przedsiębiorstwa stosują dokument PN-EN ISO 5817 identyczny z międzynarodową wersją, bez potrzeby wprowadzania krajowych uzupełnień.

Jakie są sankcje za nieprzestrzeganie normy?

Nieprzestrzeganie normy skutkuje grzywną, której wysokość wynosi od 10 000 do 500 000 zł, a także obowiązkiem usunięcia wadliwego wyrobu z rynku. Przykładem może być firma, która sprzedaje złącza niespełniające poziomu jakości B - egzekwowane jest naruszenie Rozporządzenia (UE) 2019/1789 w formie mandatu 50 000 zł. Dodatkowo grożą cofnięcie świadectwa CE oraz roszczenia odszkodowawcze od klientów. Sankcje postępowania egzekucyjnego, w tym zajęcie majątku firmy, mogą zostać zastosowane wobec właścicieli przedsiębiorstwa, np. w wysokości 75 000 zł za brak kontroli jakości złączy spawalnych.

Jakie są wymogi dla certyfikacji zgodności?

Certyfikacja wymaga testów w jednostce akredytowanej zgodnie z ISO/IEC 17025 oraz przygotowania dokumentacji technicznej. Proces obejmuje cztery etapy: przeprowadzenie badań w akredytowanym laboratorium, przygotowanie deklaracji zgodności według rozporządzenia (UE) 2019/1789, przeprowadzenie audytu jakości oraz wystawienie świadectwa zgodności klasy A, B lub C. Typowe koszty pełnego procesu certyfikacji wahają się od 5 000 do 15 000 zł, a przykładem jednostki oferującej usługi jest Akredytowane Laboratorium Badawcze - ALB nr 1234.

Redakcja Firmujemy · wszystkie artykuły